Operation Manager 0.27.0 (full version)
 
Spis treści
Start
Spis treści
1. Konwencje typograficzne
2. Informacje ogólne o systemie David
3. Terminologia
4. Instalacja
5. Wymagania dla Operation Manager-a
6. Instalacja
7. Informacje ogólne
8. Serwer Powiadomień Graficznych (dgnsd)
9. Klient Dźwięku (sndc)
10. Dostęp do Interfejsu Danych SNMP Trap (damsnmpti)
11. Analizator Danych SNMP Trap (damsnmptaud)
12. Dostęp do Interfejsu Danych SNMP Data (damsnmpdi)
13. Analizator Danych SNMP Data (damsnmpdaud)
14. Jednostka Tworząca Bazę Danych Aktywnych Spraw (damadbud)
15. Serwis Aktywnych Spraw (damcsud)
16. Przyciski najczęściej występujące w aplikacjach WWW
17. Przeglądarka Zarejestrowanych Spraw (Recorded Operation Browser)
18. Przeglądarka Toczących się Spraw (Pending Operation Browser)
19. Prezenter Powiadomień Graficznych (xdgnp)
 
 

8.4. Opis działania

Program dgnsd jest serwerem jednoprocesowym. Klientami jego mogą być zarówno programy zgłaszające chęć powiadomienia operatora o zaistniałym problemie jak i programy potrafiące wyświetlić graficzne powiadomienie w postaci okienka dialogowego. W chwili otrzymania komunikatu od klienta powiadamiającego o sprawie, rozsyłany jest on do zarejestrowanych wcześniej programów, które są aplikacjami graficznymi i potrafią wyświetlić graficzne powiadomienie. Wiadomość zostanie rozesłana tylko tym aplikacjom, które mają zalogowanych użytkowników. Innymi słowy, jeśli aplikacja graficzna chce otrzymywać powiadomienia, to musi się oczywiście połączyć z serwerem oraz dokonać udanej autentykacji użytkownika w systemie David.

Autentykacji dokonuje się na podstawie informacji zawartych w Bazie Danych Użytkowników przechowywanej w SQL-owej bazie danych. Klientowi powiadomień, który wysłał dane powiadomienie, zostanie przekazana odpowiedź od klienta graficznego, jeśli taką serwer otrzyma. Z racji, że więcej niż jeden klient graficzny może wysłać odpowiedź, to została wprowadzone prosta reguła. Zgodnie z nią zostanie uwzględniona tylko odpowiedź od tego klienta, który posiada token. W danej chwili może istnieć tylko jeden token dla całego serwera dgnsd. W przypadku, gdy nie istnieje żaden token, wtedy liczy się pierwsza odpowiedź. Dany klient graficzny może się logować wielokrotnie i do tego za każdym razem jako inny użytkownik. Zalogowany użytkownik posiada uprawnienia takie, jakie są zapisane w Bazie Danych Użytkowników. Użytkownicy mogą dokonywać następujących operacji:

  • wylogowywać się;

  • wylogowywać użytkowników niższego poziomu;

  • pobierać listę zalogowanych użytkowników;

  • pobierać token, jeśli nie był nikomu przyznany lub użytkownik, który go posiadał był niższego poziomu;

  • oddawać token, jeśli się jest jego właścicielem;

  • przekazywać token użytkownikowi z niższego poziomu uprawnień pod warunkiem, że token był wcześniej własnością danego użytkownika lub nie należał do nikogo lub należał do użytkownika niższego poziomu.

Serwer dgnsd zajmuje się również odbieraniem od programu sndc próśb o odtworzenie dźwięku i przesyła je do klientów xdgnp. Mogą być dwa rodzaje takich próśb:

  • prośba o odczytanie tekstu;

  • prośba o odtworzenie pliku dźwiękowego.

Wiadomości tekstowe są odtwarzane za pomocą syntezatora mowy. W przypadku kiedy ma być odtworzony plik dźwiękowy należy podać ścieżkę do niego. Każda ścieżka automatycznie poprzedzana jest katalogiem, w którym lokalnie zainstalowany jest system David (np. /home/david).

Klient xdgnp może być zainstalowany na innej stacji niż serwer dgnsd. Kiedy klient xdgnp otrzymuje prośbę o odtworzenie pliku dźwiękowego, wówczas sprawdza, czy ma taki plik w swoim lokalnym systemie plików, czy też ma go pobrać ze stacji, na której pracuje serwer dgnsd. Jeśli xdgnp nie znajduje go na swojej stacji to wówczas, jeśli serwer dgnsd pracuje na innym komputerze, prosi serwer o przesłanie mu tego pliku. Wszystkie pliki dźwiękowe znajdują się na stacji, na której jest zainstalowany dgnsd.