Network Manager 3.0.0 (full version)
 
Spis treści
Start
Spis treści
1. Konwencje typograficzne
2. Informacje ogólne o systemie David
3. Terminologia
4. Instalacja
5. Wymagania dla Network Manager-a
6. Instalacja
7. Informacje ogólne
8. Zaawansowany Kolekcjoner Danych (dedcd)
9. Serwis Mapy Zarządzania Siecią (dnmmsd)
10. Klient Mapy Zarządzania Siecią (dnmmc)
11. Wykonawca Czasochłonnych Poleceń Sql (dsqed)
12. Network Management Map (xdnmm)
13. Generator Paneli Sterowania Urządzeniami Sieciowymi (xdnnv)
14. Edytor Paneli Sterowania Urządzeniami Sieciowymi (xdnnve)
15. Przyciski najczęściej występujące w aplikacjach WWW
16. Konfigurator Wykluczonych z Odkrywania Adresów IP (Excluded IP Address Configurator)
17. Konfigurator Wpisów SNMP Community (SNMP Community Configurator)
18. Konfigurator Odbiorców Powiadomień (Notification Recipient Configurator)
19. Zarządca Użytkowników i Grup (User and Group Manager)
20. Zarządca Kont (User Manager)
21. Zarządca Grup (Group Manager)
22. Przeglądarka Kolekcji (Collection Browser)
23. Node Browser
24. Przeglądarka Raportów o Węzłach (Node Report Browser)
25. Konfigurator Modułów Webowych (Web Module Configurator)
26. Monitor Serwisów (Service Monitor)
27. Customer Configurator
 
 

14.5. Konfiguracja panelu roboczego

Styl obramowania panelu można wyspecyfikować posługując się zakładką Frame, której opis działania jest opisany w dalszej części dokumentu.

Zakładka Specific daje możliwość zdefiniowania wielu parametrów panelu roboczego, które w istotny sposób wpływają na całość funkcjonowania późniejszego panelu sterowania. Można więc ustawić jego kolor, albo pozwolić aby był w kolorze domyślnym. Można także podać nazwę pliku graficznego, który ma stanowić jego tło. Aby projektowany panel sterowania mógł, co określony czas, odpytywać urządzenia w celu aktualizacji prezentowanych danych należy zdefiniować przynajmniej jedną sesję. W tym celu należy w grupie Sessions naciśnąć przycisk , aby zdefiniować nową sesję.

Pojawi się wówczas okienko A sessions property, gdzie należy podać nazwę sesji (istotna tylko do identyfikacji w obrębie panelu), wersję SNMP, jakiej ma używać, nazwę lub adres urządzenia, do którego mają być wysyłane pakiety SNMP, typ próśb (Get - do odczytu i Set - do zapisu) oraz nazwę wspólnoty. Pole Sticking string umożliwia podanie tekstu, który może być wykorzystywany jako tekst do doklejania się do OID-ów kontrolek podczas uruchamiania akcji. Polami obowiązkowymi do wyspecyfikowania są: nazwa sesji (Name), wersja (Version - wybór Unspecified pozwala uniknąć wyboru konkretnej wersji) oraz jej typ (Type). Podczas generacji realnie działającego już panelu nie wyspecyfikowane pola zostaną uzupełnione argumentami uruchomienia programu xdnnv. Fakt ten ma zastosowanie w wypadku projektowania jednego panelu dla wielu urządzeń tego samego typu, gdzie zmieniać się będa tylko pola takie jak: wersja (Version), nazwa urządzenia (Host), nazwa wspólnoty (Community).

W grupie Sessions zakładki Specific okienka dialogowego konfiguracji panelu występują także poniżej opisane przyciski:

Tabela 14.4. Opis przycisków grupy Sessions

Przycisk Opis
Pozwala zmienić kolejność wskazywanego elementu - przesunąć go do góry.
Pozwala zmienić kolejność wskazywanego elementu - przesunąć go do dołu.
Służy do usunięcia zaznaczonego elementu.
Pozwala zmodyfikować parametry zaznaczonej sesji (pojawi się wówczas okienko A sessions property).

W grupie Timers można dodać nowy zegar lub usunąć istniejący. Dla każdego zegara można ustawić odpowiedni inetrwał liczony w sekundach. Interwał mniejszy od dwóch sekund wskazuje, że akcje widoczne w grupie Actions, czyli skojarzone z tym zegarem mają być podjęte tylko raz, w momencie tworzenia się panelu. Wraz z usunięciem danego zegara oczywiście zostaną usunięte także skojarzone z nim akcje. Jeśli zaznaczony zostanie kolejny zegar, a ten poprzednio zaznaczony nie posiada żadnej akcji, to zostanie automatycznie zniszczony.

W grupie Actions dostępne są narzędzia pozwalające manipulować listą akcji danego zegara. Dzięki nim można przesuwać elementy listy względem siebie, kasować wskazany element listy oraz dodawać nowy. W celu dodania nowego elementu (akcji) należy wcisnąć przycisk , a wtedy pojawi się menu z dwoma opcjami do wyboru: Read, Write. Pierwsza z nich zawiera listę sesji do operacji odczytu wartości wskazanych następnie obiektów w celu ich aktualizacji na panelu (operacja Get w SNMP), zaś druga listę sesji do operacji zapisu, czyli do przesyłania wartości wskazanych dalej obiektów do monitorowanych urządzeń (operacja Set w SNMP). W większości przypadków druga lista jest pusta.

Po wybraniu odpowiedniej sesji ukazuje się okienko Choose objects, które pozwala wybrać wskazane kontrolki spośród wszystkich dostępnych w danej chwili na panelu. Po zatwierdzeniu wyboru kontrolek odpowiednia komenda akcji zostanie dodana do listy akcji dla danego zegara.