Operation Manager 0.27.0 (full version)
 
Spis treści
Start
Spis treści
1. Konwencje typograficzne
2. Informacje ogólne o systemie David
3. Terminologia
4. Instalacja
5. Wymagania dla Operation Manager-a
6. Instalacja
7. Informacje ogólne
8. Serwer Powiadomień Graficznych (dgnsd)
9. Klient Dźwięku (sndc)
10. Dostęp do Interfejsu Danych SNMP Trap (damsnmpti)
11. Analizator Danych SNMP Trap (damsnmptaud)
12. Dostęp do Interfejsu Danych SNMP Data (damsnmpdi)
13. Analizator Danych SNMP Data (damsnmpdaud)
14. Jednostka Tworząca Bazę Danych Aktywnych Spraw (damadbud)
15. Serwis Aktywnych Spraw (damcsud)
16. Przyciski najczęściej występujące w aplikacjach WWW
17. Przeglądarka Zarejestrowanych Spraw (Recorded Operation Browser)
18. Przeglądarka Toczących się Spraw (Pending Operation Browser)
19. Prezenter Powiadomień Graficznych (xdgnp)
 
 

11.5. Opis działania

W przypadku, gdy agent oczekujący zgłoszeń klientów poprzez sieć komputerową otrzymuje nowy komunikat UDP, to dokonuje autoryzacji klienta na podstawie jego adresu IP. W tym celu przetwarzane są informacje zawarte w pliku .known.hosts. Jeśli nie można otworzyć pliku .known.hosts do czytania lub adres IP klienta nie pasuje do żadnego z wpisów w tym pliku, to pakiet UDP jest odrzucany. Dla klientów lokalnych nie jest dokonywana żadna autoryzacja.

W czasie przetwarzania kolejnej zaakceptowanej wiadomości obliczana jest jej ważność, a następnie jest ona przesyłana dalej. Typowym odbiorcą przetworzonych przez daemona damsnmptaud wiadomości jest Baza Danych Skojarzeń.

W procesie oceny ważności komunikatu brany jest pod uwagę tylko identyfikator wiadomości (identyfikator ten dostaje np. program damsnmpti w postaci argumentu opcji -d). Jednoznacznie identyfikuje on wiadomość w całym Operation Manager. Początkowa ważność komunikatu wynosi zero. Następnie dla każdego obiektu typu group, zdefiniowanego w pliku konfiguracyjnym jest sprawdzane, czy jakikolwiek łańcuch znaków występujący po słowie kluczowym string= w tym obiekcie, jest zawarty w identyfikatorze badanego komunikatu. Jeśli tak to brana jest pod uwagę maksymalna wartość przyporządkowana elementowi string. Wartość ta następnie jest dodawana do dotychczas obliczonej ważności komunikatu. Na końcu obliczona ważność komunikatu jest dzielona przez ilość obiektów typu group zdefiniowanych w pliku konfiguracyjnym. Ostateczna ważność jest liczona według wzoru:

s * f - S * (1 - f), gdy s < 0

lub

s * f + S * (1 - f), gdy s >= 0

gdzie s jest ważnością komunikatu nadaną w trakcie jego wcześniejszego przetwarzania przez inne moduły systemu David. Parametr S jest dotychczasową ważnością tego komunikatu obliczoną przez program damsnmptaud na podstawie swojego pliku konfiguracyjnego. Czynnik f jest argumentem opcji --severity-balance-factor programu damsnmptaud.