Operation Manager 0.27.0 (full version)
 
Spis treści
Start
Spis treści
1. Konwencje typograficzne
2. Informacje ogólne o systemie David
3. Terminologia
4. Instalacja
5. Wymagania dla Operation Manager-a
6. Instalacja
7. Informacje ogólne
8. Serwer Powiadomień Graficznych (dgnsd)
9. Klient Dźwięku (sndc)
10. Dostęp do Interfejsu Danych SNMP Trap (damsnmpti)
11. Analizator Danych SNMP Trap (damsnmptaud)
12. Dostęp do Interfejsu Danych SNMP Data (damsnmpdi)
13. Analizator Danych SNMP Data (damsnmpdaud)
14. Jednostka Tworząca Bazę Danych Aktywnych Spraw (damadbud)
15. Serwis Aktywnych Spraw (damcsud)
16. Przyciski najczęściej występujące w aplikacjach WWW
17. Przeglądarka Zarejestrowanych Spraw (Recorded Operation Browser)
18. Przeglądarka Toczących się Spraw (Pending Operation Browser)
19. Prezenter Powiadomień Graficznych (xdgnp)
 
 

14.5. Opis działania

W przypadku, gdy agent oczekujący zgłoszeń klientów poprzez sieć komputerową otrzymuje nowy komunikat UDP, to dokonuje autoryzacji klienta na podstawie jego adresu IP. W tym celu przetwarzane są informacje zawarte w pliku .known.hosts. Jeśli nie można otworzyć pliku .known.hosts do czytania lub adres IP klienta nie pasuje do żadnego z wpisów w tym pliku, to pakiet UDP jest odrzucany. Dla klientów lokalnych nie jest dokonywana żadna autoryzacja.

Dla każdego przetwarzanego komunikatu przeszukiwana jest lista aktywnych wiadomości, w celu sprawdzenia, czy dany komunikat już się na niej nie znajduje. Dwa komunikaty uznawane są za takie same wtedy i tylko wtedy, gdy są tego samego typu (SNMP Data lub SNMP Trap) i spełniają warunki specyficzne dla danego typu. W przypadku typu SNMP Trap muszą być równe ich identyfikatory, zaś w przypadku typu SNMP Data dodatkowo muszą mieć ten sam powód wysłania komunikatu przez Analizatora Danych SNMP Data (powodem może być: wartość poniżej dolnej granicy okna przeciętnych wartości, wartość powyżej górnej granicy okna, błąd lub nie otrzymanie odpowiedzi). Jeśli komunikat znajduje się na liście aktywnych wiadomości to następuje jego aktualizacja, a następnie informacja o jego nadejściu wysyłana jest na wyjście programu damadbud.

W przypadku, gdy komunikat nie został znaleziony na liście aktywnych wiadomości, to są przeszukiwane wszystkie komunikaty. Jeśli zostanie on odnaleziony, to zostanie zaktualizowany i stanie się aktywny. Jeśli komunikat nie zostanie odnaleziony, to zostanie dodany do listy wiadomości jako aktywny komunikat. Ostatnią operacją dokonywaną na przetwarzanym komunikacie jest wysłanie informacji o jego nadejściu na wyjście programu damadbud.

W przypadku dodawania nowego elementu do Bazy Danych sprawdzane jest, czy nie powinien on być skojarzony z jakimkolwiek innym komunikatem z Bazy Danych zgodnie z wczytaną podczas startu konfiguracją z pliku .damadbudrc. W tym celu przetwarzany jest każdy komunikat z Bazy bez względu na to, czy znajduje się na liście aktywnych wiadomości, czy też nie. Dla każdej takiej pary sprawdzane jest, czy ich identyfikatory nie pasują do definicji któregoś z obiektów association{...} znalezionych w pliku konfiguracyjnym. W tym celu badany jest każdy ze zdefiniowanych obiektów. Jeśli string1 występuje w pierwszym komunikacie, zaś string2 w drugim, przy warunku potraktowania wskazanych części identyfikatorów jako zmiennych zgodnie z definicją pól string1 i string2, to komunikaty te zostaną ze sobą skojarzone.

Program damadbud przegląda także aktywne komunikaty. Te z nich, które nie były aktualizowane przez ostatnie 15 min. są ustawiane w stan pasywyny. Co kilka minut natomiast, uruchamiana jest procedura usuwania pasywnych komunikatów.